Jūs naudojate pasenusią naršyklę. Prašome atnaujinti savo naršyklę, kad jūsų naršymo patirtis šiame puslapyje būtų geresnė.
Maršrutai

Muziejai ir architektūriniai paminklai

Kretingos rajone gausu išskirtinių, unikalių muziejų ir architektūros paminklų. Kretingos mieste ir apylinkėse galima rasti ne vieną pastatą ar objektą, slepiantį įdomius istorijos pėdsakus. O muziejai vilioja ne tik išsigandusius blogo oro ar kaitros. Jie vilioja ne tik senove, tačiau kartu ir moderniais sprendimais, kurie padeda į istoriją pažvelgti greitai, nenuobodžiai, šiuolaikiškai.

 

Būtent tokia senovės ir šiuolaikiškumo derme traukia Kretingos muziejus. Nusiteikite jame praleisti bent porą valandų – jos tikrai neprailgs. Kretingos muziejus yra daugiau negu Tiškevičių dvaras ir Žiemos sodas. Nusipirkę bilietus, būtinai aplankykite ir šalia esančius Vandens malūną ir Ūkvedžio namą. Visame dvaro komplekse pamatysite ne vieną ekspoziciją. Šiame muziejuje yra daiktų, kuriuos galima liesti, yra filmų, kuriuos įdomu pažiūrėti, yra šiuolaikinių technologijų, kurios lyg laiko mašina perkelia į praeitį. O kur dar Amatų centras – jame galima užsisakyti duonos kepimo,audimo, vaistažolių pažinimo ir kitas edukacijas. Jos prikausto ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų dėmesį. Ir jei jau galvosite, kad dvare sužinojote viską, pagalvokite iš naujo.

Kretingoje dar laukia Tiškevičių koplyčia-mauzoliejus. Šis senose miesto kapinėse esantis objektas ne tik traukia akį savo grakščia architektūra, bet ir paslaptingumu. Dabar jau restauruotoje koplyčioje Tiškevičių šeimos sarkofagai buvo atrasti tik 2014 m. Prieš Antrąjį pasaulinį karą koplyčioje užmūryti sarkofagai sovietmečiu buvo apiplėšti. Tačiau vagys išsinešė ne viską, todėl mauzoliejuje galima apžiūrėti ne tik sarkofagus, bet ir įkapių piešinius, paskaityti apie sarkofaguose palaidotas asmenybes. Iš mauzoliejaus pakilę į koplyčią, pajausite tebesklandančią Tiškevičių dvasią, galėsite užlipti į grafų laikais pagamintą choro balkonėlį, o jei pasikviesite vietinį gidą, išgirsite dar įdomesnių istorijų.

Kretingoje savo balta architektūra išsiskiria Šv. Antano rūmai, pastatyti tarpukariu pranciškonų vienuolių iniciatyva. Tų pačių vienuolių dėka Kretingoje tarpukariu buvo pastatyta Pranciškonų gimnazija – jos statyboms dosniai aukojo lietuvių išeiviai. Kaip padėka jiems buvo pastatyti Šv. Antano rūmai – modernūs prieglaudos namai iš užsienio grįžtantiems garbaus amžiaus lietuviams. Tarpukariu ši prieglauda buvo didžiausia ir moderniausia visoje šalyje. Kai Lietuvą okupavo sovietų armija, pastate buvo įkurta NKVD būstinė, žmonės kalinti bei kankinti tiek sovietų, tiek nacistų. Rūmų rūsiuose išlikę kalėjusių žmonių įrašai. Juos apžiūrėti ir sužinoti daugiau galima ten lankantis su gidu. Su gidu galima aplankyti ir netoliese esančios bažnyčios kriptas, aplankyti bažnyčios, vienuolyno ansamblį.

Dar vienas ypatingas muziejus lankytojų laukia Nasrėnų kaime – Vyskupo M. Valančiaus gimtinės muziejus. Jame yra išsaugota XVIII a. klėtis. Ten įrengta etnografinė ekspozicija – šeimininkės svirnelis, mergos kamara, rakandų kamara, grūdinė. O užsukus į sodybos namą, galima susipažinti ir su paties M. Valančiaus gyvenimu. Muziejuje vyksta ir žemaitiškų tekstų skaitymas, klojimo teatras ir čia galima pamatyti jei ne vienintelę, tai vieną pirmųjų skulptūrų Lietuvoje, skirtą bulvei.

Nuo Nasrėnų nebe taip toli ir Salantai. Čia būtina aplankyti Salantų Švč. Mergelės Ėmimo į dangų bažnyčią ir Salantų miesto, arba kitaip, – dvaro parką. Iš dvaro rūmų belikę tik rūsiai, užtat XIX amžiuje įkurtas parkas žavi visu grožiu. Romantikus vilios vingiuojantys takeliai ir medžių paunksmėse pastatyti suoleliai, o gamtos gerbėjai gali ir nesulaikyti nuostabos šūksnių. Mat parke auga pats storiausias kaštonas Lietuvoje. Jo kamieno apimtis yra beveik 5 metrai. Užsukę į parką, šviesiais vasaros vakarais pamatys ore nardančius šikšnosparnius. Dvaro parkas – jų namai.

Gargždelės kaime, šalia Salantų, yra įkurtas vienas unikaliausių Lietuvoje muziejų po atviru dangumi. Tai – Orvidų sodyba, iš oro primenanti Dievo akį, tituluojama akmenų skulptūrų muziejumi ir savo išskirtinumu bei neįprasta dvasia tinkanti filmų scenoms. Sodybą sovietmečiu įkūrė Vilius Orvidas. Iš pirmo žvilgsnio akmenų, medžių kamienų ir kelmų, senovinių daiktų, pakelėje pamesto tanko visuma atrodo tik didelis chaosas. Tačiau žvelgiant kūrybiškai, kiekvienas sodybos kampelis ir daiktas turi prasmę. Tad patariame ten neskubėti, giliai kvėpuoti gryniausiu oru ir įsiklausyti bei įsižiūrėti, ką prieš keletą dešimtmečių pasakyti norėjo garsusis V. Orvidas.

Tęsiant pažintį su muziejais ir architektūros paminklais, iš Salantų reikėtų traukti Grūšlaukės link ir pasukti į Darbėnus. Šalia miestelio tarsi gero vėjo laukia – Lazdininkų malūnas. Pastatytas netoli Vilniaus, malūnas į Kretingos rajoną parvežtas XX a. pradžioje. Tarpukariu malūnas kainavo tiek, kiek 400 karvių. Jį įsigijęs J. Končius pinigus uždirbo JAV anglies kasyklose. Atrodytų, malūnas kaip malūnas, – 14,5 metrų aukščio, 11,5 metro pločio, turi žaibolaidį, kažkada malė grūdus. Dėmesio – šis malūnas, kol veikė, buvo techniškai gudrus. Jo kepurė sukinėdavosi į tą pusę, iš kurios pūsdavo tinkamas vėjas. Štai tokių malūnų Lietuvoje reta.

Maršruto pabaigoje – muziejaus iškabos neturintis, bet tokio titulo vertas buvęs Dimitravo dvaras, priverčiamojo darbo stovykla. Nedideliame Dimitravo kaime niūriai stūkso akmeninio pastato likučiai – sienos, tušti langai, grotuoti langai. Tai, kas seniau buvo dvaro pastatai, 1937–1944m. veikė kaip Kauno kalėjimo filialas – priverčiamojo darbo stovykla. Joje kalėję žmonės ne savo noru turėjo rinkti apylinkių akmenis ir juos pristatyti į buvusiame dvaro kumetyne įkurtą akmens skaldyklą. Kalėjimu naudojosi ir žmones ten kankino naciai. Sovietmečiu Dimitravo dvaro pastate veikė muziejus, kurio eksponatai pasakojo apie šiurpius prieškario ir karo įvykius. Vėliau ekspozicija perkelta į Kretingos muziejų, tačiau Dimitrave vis dar galima aplankyti žiaurų laikotarpį primenantį pastatą.

Maršrutas

Norėdami naudoti žemėlapius, įjunkite visus slapukus. Slapukų valdiklius galite rasti apatiniame dešiniajame ekrano kampe

Maršruto objektai

Kretingos dvaro vandens malūnas
1

Kretingos dvaro vandens malūnas

Daugiau informacijos
Ūkvedžio namas
2

Ūkvedžio namas

Daugiau informacijos
Kretingos muziejaus tradicinių amatų centras
3

Kretingos muziejaus tradicinių amatų centras

Daugiau informacijos
Grafų Tiškevičių koplyčia
4

Grafų Tiškevičių koplyčia

Daugiau informacijos
Šv. Antano rūmai
5

Šv. Antano rūmai

Daugiau informacijos
Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejus
6

Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejus

Daugiau informacijos
Salantų Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia
7

Salantų Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia

Daugiau informacijos
Salantų dvaro parkas
8

Salantų dvaro parkas

Daugiau informacijos
Salantų kaštonas
9

Salantų kaštonas

Daugiau informacijos
Orvidų sodyba
10

Orvidų sodyba

Daugiau informacijos
Lazdininkų vėjo malūnas
11

Lazdininkų vėjo malūnas

Daugiau informacijos
Dimitravo kalėjimas
12

Dimitravo kalėjimas

Daugiau informacijos