Jūs naudojate pasenusią naršyklę. Prašome atnaujinti savo naršyklę, kad jūsų naršymo patirtis šiame puslapyje būtų geresnė.
Maršrutai

J. Pabrėžos gyvenimo keliu

Kretingos rajono garbės pilietis. Botanikas, gydytojas, kunigas, pranciškonas, mokytojas, augalų tyrinėtojas – J. Pabrėža dažnai vadinamas lietuviškuoju da Vinčiu. Jis glaudžiai susijęs su Kretinga, kuriai paskyrė puse savo gyvenimo. Kretingoje ryškius  J. A. Pabrėžos pėdsakus mena net keletas objektų. Kad būtų lengviau leistis Pabrėžos gyvenimo keliu, siūlome sekti šį maršrutą.

 

Pradedant maršrutą verta paminėti, kad per savo gyvenimą J. Pabrėža tarnavo šešiose žemaičių krašto parapijose tarp jų  Kartenoje (1807-1817) ir Kretingoje (1817-1849). Todėl leisdamiesi į J. A. Pabrėžos pažinimo kelionę, aplankykite Kartenos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią.

 

Pranciškonų vienuolyno ir Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios ansamblis tapo tolimesnio J. Pabrėžos gyvenimo ir veiklos liudininku. Jis buvo įsikūręs vienuolyno antrame aukšte esančioje celėje, šalia bibliotekos, kurioje neretai leisdavo laiką.

 

J. A. Pabrėža palaidotas Kretingos parapijos senosiose I kapinėse, prie pagrindinio tako. 1932 m. ant kapo pastatyta neogotikinio stiliaus mūrinė koplyčia. Ant koplyčios stogo tarp bokštelių stovi keturios betoninės skulptūros: pranciškono ir trijų angelų. Koplyčios viduje – aliejiniais dažais ant betono sienos nutapytas paveikslas ” Švč. Mergelė Marija Nuolatinė Gelbėtoja”. 200-ųjų gimimo metiniu proga jo Antkapinė kapo koplyčia paskelbta valstybės saugomu respublikinio reikšmingumo istorijos paminklu. Daugelis Kretingos miesto gyventojų laiko tėvą Ambraziejų šventuoju, lanko jo kapą, meldžia jo užtarimo nuo ligų ir nelaimių.

 

Skverelyje priešais bažnyčią stovi paminklas J. Pabrėžai, kuris simbolizuoja dėkingumą didžiajam žemaičiui ir dvasininkui. Skverelyje esantis paminklas priskiriamas jau minėtam bažnyčios ir vienuolyno ansambliui. Paminklas bronzinis, pašventintas. Ant neaukšto šešiakampio pjedestalo stovi kiek palinkusi figūra. Iš toli bendras paminklo siluetas įgauna varpo formą. Vienoje J. Pabrėžos skulptūros rankoje – augalo šaknys, kitoje – antžeminė augalo dalis; rankų gestas primena šv. Mišias. Apatinėje dalyje pjedestalas, nugaroje tarsi iš akmenų sukrautas senas pamatas, pereinantis į grindinį. Priekinėje dalyje – trys plokštumos – reljefai, pasakojantys apie Jurgio Pabrėžos gyvenimo darbus.

 

Jurgis Pabrėža buvo garsus savo pamokslais. Jo pamokslų rinkinys saugomas Kretingos muziejuje. Be pamokslų rinkinio čia dar yra lotynų kalba parašytas rankraštis „De aerostatica“. Saugoma klauptas, kėdės indauja, paveikslas-herbariumas, krucifiksas, jo jaunystėje nutapytas paveikslas, kurio vienoje pusėje Švč. Mergelė Marija, o kitoje šv. Antanas Pabuvietis. Ekspozicijoje ir po jo mirties publikuoti veikalai bei skulptūrinis vienuolio biustas.

 

Pabaigoje verta paminėti, kad žymaus kunigo vardu Kretingoje pavadinta gimnazija, prie jos stovi medžio paminklas, o Kretingos mieste turime jo vardo gatvė.

 

Maršrutas

Maršruto objektai

Kartenos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia
1

Kartenos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia

Daugiau informacijos
Pranciškonų vienuolyno ir Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios ansamblis
2

Pranciškonų vienuolyno ir Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios ansamblis

Daugiau informacijos
Jurgio Pabrėžos kapas
3

Jurgio Pabrėžos kapas

Daugiau informacijos
Paminklas Jurgiui Ambraziejui Pabrėžai
4

Paminklas Jurgiui Ambraziejui Pabrėžai

Daugiau informacijos
Kretingos muziejus su Žiemos sodu
5

Kretingos muziejus su Žiemos sodu

Daugiau informacijos