Vilniaus g. 2B, Kretinga
Tel. +370 445 73 102
Darbo laikas nuo rugsėjo 1 d. :
I – IV 08.00 – 17.00
V 8.00 – 15.45
Pietūs 12.00 – 12.45
VI 10.00 – 14.00
VII – NEDIRBAME
Vilniaus g. 2B, Kretinga
Tel. +370 445 73 102
Darbo laikas nuo rugsėjo 1 d. :
I – IV 08.00 – 17.00
V 8.00 – 15.45
Pietūs 12.00 – 12.45
VI 10.00 – 14.00
VII – NEDIRBAME
Pažintį su sakraliniu paveldu verta pradėti nuo Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios. Daugiau negu 400 metų senumo pranciškonų vienuolyno, bažnyčios ir Lurdo grotos ansamblis privers pamiršti laiką. Šioje bažnyčioje atrasite ir visus gaisrus ištvėrusias 400 metų senumo duris, vieną aukščiausių medinių altorių Žemaitijoje, stebuklingą Šv. Antano paveikslą ir dar daugybę įdomių objektų. O jei dar pasirinksite ekskursiją su gidu, nusileisite į paslaptingas kriptas bei Kretingą apžvelgti galėsite kartu su sklandančiais paukščiais – iš bažnyčios bokšto.
Netoli Kretingos, Joskaudų miške galima aptikti vietinį kryžių kalną. Erškėtynu vadinama vieta garsi savo šaltiniu. Prie jo 1926 m. vienai Lazdininkų kaimo gyventojai apsireiškė Švč. Mergelė Marija. Manoma, kad šaltinis turi gydomųjų savybių. Šalia jo pastatyta koplyčia, čia vyksta gegužinės pamaldos. Netoliese pamažu formuojasi ir kryžių kalnas – žmonės atveža nebereikalingus kryžius, juos stato ir įvairioms intencijoms.
Kitas sustojimas po Erškėtyno, yra Darbėnų Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčia. Dabartinė yra net kelių degusių bažnyčių įpėdinė. Pastatyta pačiame miestelio centre. Ją verta aplankyti dėl garsiųjų Petro ir Povilo atlaidų, jaukaus interjero ir romantizmo laikotarpio architektūros.
Keliaujant iš Darbėnų, netoli yra Laukžemės Šv. apaštalo Andriejaus bažnyčia. Laukžemės bažnyčiai pavyko išvengti karo ir tokia, kokią pamatysite, savo pirmtakių vietoje stovi nuo 1850 m. Vieną altorių bažnyčioje puošia dar 1729 m. tapytas Marijos Škaplierinės paveikslas. Jam priskiriamos stebuklingos galios. Bažnyčioje taip pat pamatysite vieną seniausių medinių Madonos skulptūrų. Manoma, kad ji galėjo būti pagaminta XV–XVI amžiuje.
Jei užsuksite į Salantus, čia laukia net trys ypatingi objektai – bažnyčia ir koplyčios. Gargždelės Šv. Barboros koplyčia statyta dar XIX amžiuje, prie jos puoselėjimo prisidėjo ir Vilius Orvidas. O Gaidžio Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo koplyčią supa legendos apie paslėptą lobį, seniau ten stovėjusią bažnyčią ir gaidžio giedojimą. Tarybiniais metais prie šios koplyčios slapta rinkdavosi abiturientai, kurie melsdavo sėkmingų egzaminų. Salantų Švč. Mergelės Ėmimo į dangų bažnyčią suprojektavo architektas, dirbęs su Tiškevičiais ir sukūręs Palangos, Švėkšnos bažnyčias – K. E. Strandmanas. Jo dvibokštė neogotikinė bažnyčia pastatyta senosios vietoje ir yra žavi 5 mediniais altoriais, dviem beveik 60 metrų aukščio bokštais. Ypač lankomas Šv. Marijos su Kūdikiu paveikslas – jis garsėja stebuklais.
Po Salantų būtinai užsukite į Kalnalį – Šv. Lauryno bažnyčią. Čia buvo pakrikštytas rašytojas ir žemaičių vyskupas M.Valančius. Šioje senovinėje medinėje bažnyčioje yra išsaugoti „žalnieriai“ – žmogaus dydžio mediniai kareiviai, kuriuos naudodavo per velykinius vaidinimus.
Taip pat medinė yra Kartenos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia, žinoma nuo XVII a. Degusi ir atstatyta bažnyčia traukia išskirtinio grožio sakykla, vienais seniausių rajone vargonais, pagamintais XVIII a. pabaigoje. Šalia Kartenos galima aplankyti Abakų lurdą. Jį 1921 m. įrengė K. Navirauskas, atsidėkodamas už tai, jog gyvas grįžo iš Pirmojo pasaulinio karo. Prie grotos ir koplyčios trykšta gydomosiomis savybėmis garsus šaltinis.
Sakralinio paveldo maršrutą galima pabaigti aplankant dvi medines ramybę skleidžiančias bažnyčias. Šv. Kryžiaus Išaukštinimo bažnyčia stovi Budriuose ir žavi savo puošniais mediniais altoriais bei jaukiu šventoriumi. Už Šv. Juozapo bažnyčios, esančios Mikoliškiuose, statybų darbus sumokėjo vietos ūkininkai, o pradžią ir taip pat lėšų davė generolas leitenantas L. Bronišas. Bažnyčia ypatinga tuo, kad suręsta iš apvalių rąstų ir buvimas joje tarsi grąžina į praeitį.
Norėdami naudoti žemėlapius, įjunkite visus slapukus. Slapukų valdiklius galite rasti apatiniame dešiniajame ekrano kampe