Jūs naudojate pasenusią naršyklę. Prašome atnaujinti savo naršyklę, kad jūsų naršymo patirtis šiame puslapyje būtų geresnė.
2023 06 16

Kretingos muziejaus Žiemos sodas atveria duris

Kretingos muziejaus Žiemos sodas atveria duris

Kiek  daugiau nei metus dėl atnaujinimo darbų uždarytas Kretingos muziejaus Žiemos sodas vėl atveria savo duris lankytojams. Visos Lietuvos pamėgtoje oranžerijoje svečius džiugins naujos pramogos, žavės anksčiau dar Kretingoje neregėti egzotiški augalai.

Kretingos rajono savivaldybės mero Antano Kalniaus teigimu, 2022-aisiais užvėrus duris lankytojams, Žiemos sode buvo atlikta daug sudėtingų darbų.

„Teko remontuoti stogą, kurio viršutinė danga – medinis paklotas – buvo pažeistas puvinio, izoliacinės vatos sluoksnis paveiktas drėgmės, sunykęs ir sutręšęs, medinės gegnės supuvusios. Taip pat reikėjo sutvirtinti plienines santvaras, laikančias stogą, nes pasikeitė stogo apkrovos. Iššūkis buvo ant stogo sumontuoti rekuperatorių – oro vėdinimo ir šalinimo sistemą – , kuri garantuotų temperatūros ir drėgmės balansą Žiemos sode. Beje, vykdant šiuos tvarkybos etapus, darbas vyko 19 metrų aukštyje – apytiksliai toks yra 5 aukštų namas. Tokiame aukštyje specialistai turėjo pakeisti apie 150 kvadratinių metrų stogo konstrukcijos“, – pasakojo A. Kalnius.

Atnaujinimo darbų metu visiškai pakeisti ir oranžerijos stiklai.

„Pakeista ir sumontuota 688 kvadratiniai metrai stiklo paketų, o nauji oranžerijos stiklai ir kitos techninės naujovės oranžerijai suteikė daugiau šviesos. Sode įrengta ir moderni vėsinimo bei vėdinimo sistema, kuri leis dar geriau vešėti augalams, o lankytojams mėgautis maloniu tropiniu oru tiek šaltomis žiemos, tiek ir karštomis vasaros dienomis, – sakė rajono meras. – Tiesa, būtina pažymėti, kad statybininkai muziejuje dar neužbaigė visų numatytų darbų, tačiau likusieji jau nebetrukdo lankytojams saugiai mėgautis Žiemos sodo grožiu.“

Darbai oranžerijoje tapo tikru iššūkiu ir čia jau daugelį metų vešintiems augalams. Kretingos muziejaus Gamtos skyriaus vedėjos Jurgitos Tertelienės teigimu, palanki Žiemos sodo oro temperatūra jau padeda atsigauti seniausiam Lietuvoje fikusui. Šis buvo tinkamai nugenėtas, numetė nereikalingus lapus ir dabar jau džiugina šviežia žaluma. Taip pat savo kaimynams šviesos nebeužstoja apgenėta araukarija – ko gero, pati didžiausia Lietuvoje.

„Žiemos sodo augalijos išsiilgusių lankytojų laukia naujas ir atžalas išleidę senbuviai bananai, gausi, dar per remontą papildyta dracenų kolekcija. Be augalų senbuvių, Žiemos sodą taip pat papuoš naujokai. Žiemos sodas gavo dešimtis egzotiškų ir čia, Kretingoje dar neregėtų augalų. Juos Kretingos muziejui padovanojo botanikos grožį ir išskirtinę florą mylintys bičiuliai“,  – sakė J. Tertelienė.

Beje, naujieji ir senieji sodo augalai lankytojams „prakalbės“ gidų lūpomis. Nuo šiol oranžerijoje bus galima užsisakyti atskirą ekskursiją vien tik apie Žiemos sodo florą bei jos įdomybes. Kretingos muziejaus darbuotojai yra surinkę gausybę įdomių faktų apie augalus ir nekantrauja jais pasidalinti su smalsaujančiais sodo svečiais. Ekskursijų metu lankytojai sužinos, kaip ir iš kur išgaunama vanilė, kaip žydi cinamonas, kurios gėlės krauna ne itin gardžiai kvepiančius žiedus, kad priviliotų vabzdžius, kaip atrodo rojaus paukščiais vadinamos gėlės, iš kur išdygsta ananasas, nuo kurio augalo sulčių lašo laikinai galima prarasti regėjimą, kuris augalas yra pats nuodingiausias ir daugybę kitų intriguojančių istorijų.

Į Žiemos sodą grįžta ir moksleiviams skirtos edukacijos. Pradinių klasių mokiniai galės vėl leistis į kelionę, pavadintą „Atrask mano žydėjimą“, o vyresnių klasių moksleiviai patirs edukacijos „Žiemos sodo-oranžerijos formų žaismas. Fraktalai“ žavesį. Ši su technologijomis susieta edukacija įgalina pažinti ne tik augalus, bet ir jų atsikartojančias formas kasdieniniame gyvenime.

Žiemos sodo svečius, žinoma, pasitiks ir metus ramiai sau gyvenę gyvūnijos atstovai – tylieji vėžliukai, besočiai ir riebūs karpiai atnaujintame baseine ir triukšmingosios kanarėlės, vis besitaikančios pritarti sode koncertuojantiems atlikėjams. Pastarųjų, beje, oranžerijoje netrūks – jau dėliojama tradicinio Kretingos muziejaus menų festivalio „Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo“ programa. Rudenį Žiemos sodo svečių laukia gausybė profesionalios muzikos koncertų, parodų ir unikalių meno instaliacijų.

Oranžerijoje lankytojai bus laukiami kasdien, net ir pirmadieniais, kuomet Kretingos muziejaus ekspozicijos yra uždarytos.

Darbai Žiemos sode finansuoti Kretingos rajono savivaldybės ir Kultūros paveldo departamento lėšomis. Jų vertė – daugiau nei 1,4 mln. eurų, iš kurių kiek daugiau nei 900 tūkst. eurų skyrė Kretingos rajono savivaldybė.