Jūs naudojate pasenusią naršyklę. Prašome atnaujinti savo naršyklę, kad jūsų naršymo patirtis šiame puslapyje būtų geresnė.
2021 12 10

Išleistas Kretingos ir jos įkūrėjo istoriją pasakojantis komiksas

Išleistas Kretingos ir jos įkūrėjo istoriją pasakojantis komiksas

Šiemet visa Lietuva minėjo Kretingos miesto įkūrėju tituluojamo garsaus XVI–XVII a. Lietuvos ir Lenkijos karo vado, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didžiojo etmono, Vilniaus vaivados, Žemaičių seniūno Jono Karolio Chodkevičiaus mirties 400-ąsiais metines. Jubiliejiniams metams ir jiems skirtiems renginiams besibaigiant dienos šviesą išvydo vaikams skirtas leidinys „Karolio nuotykiai Kretingoje“. Patiems mažiausiems kretingiškiams ir į Kretingą atvyksiantiems jauniesiems turistams skirtas leidinys išleistas Kretingos rajono švietimo centro, kuruojančio Turizmo informacijos centrą (TIC), iniciatyva.

„Ir mūsų mieste, rajone, visoje Lietuvoje buvo gausu renginių, skirtų Kretingos miesto įkūrėjo Jono Karolio Chodkevičiaus atminimui pagerbti. Apie šią iškilią istorinę asmenybę kurtos televizijos laidos, jo gyvenimo istorija priminta publikacijose. Tačiau atkreipėme dėmesį, kad papasakoti J. K. Chodkevičiaus gyvenimo ir Kretingos įkūrimo istoriją ne suaugusiems, o vaikams, bandyta nebuvo. Tad, norėdami prisidėti prie jubiliejinių metų minėjimo ir tuo pačiu su istorija supažindinti vaikus, nusprendėme išleisti būtent jiems skirtą leidinį“, – kaip gimė sumanymas papasakojo Kretingos rajono švietimo centro direktoriaus pavaduotoja turizmui Rita Beržanskienė.

Sumanymu ji pasidalijo su gide Kretingos muziejaus kultūrinės veiklos vadybininkė Diana Jomantaite-Jonaitiene ir komiksų knygeles apie Kretingos miesto ir jo dvaro istoriją išleidusiu Kretingos muziejaus darbuotoju Artūru Patamsiu.

„D. Jomantaitė-Jonaitienė parašė leidiniui tekstą, kuriame Kretingos įkūrėjo istorija perteikiama vaiko akimis: didžiojo karvedžio Jono Karolio Chodkevičiaus bendravardis berniukas Karoliukas, skaitydamas knygą apie didįjį karvedį, magiškai persikelia į senovę ir dalyvauja mūšiuose bei statant Kretingą“, – leidinį pristatė R. Beržanskienė.

Iliustruoti D. Jomantaitės-Jonaitienės pasakojimą sutikęs A. Patamsis, išleidęs anūkei Patricijai dedikuotas komiksų knygeles „Pamirštos dvaro pasakaitės“, „Istorijos prie laužo“ ir parengęs spaudai „Iš pirmų lūpų arba ką slepia palėpės“, sakė su malonumu priėmęs kvietimą piešiniais papasakoti Jono Karolio Chodkevičiaus ir Kretingos miesto įkūrimo istoriją, o įkvėpimo pasisėmęs iš dokumentinio filmo „Triumfo kelias. Jonas Karolis Chodkevičius“.

„J. K. Chodkevičius – neeilinė asmenybė, ir sumanymas apie jį papasakoti taip, kad suprastų ir priimtų vaikai, puikus. O, kiek teko įsitikinti, ir suaugusieji mielai perverčia istorinius įvykius ir asmenybes pristatančius komiksus: trumpi tekstai ir piešiniai ilgam įsimena ir nenuvargina skaitančiojo“, – paaiškino A. Patamsis, nupiešęs dešimt istorinius įvykius iliustruojančių piešinių ir knygos viršelį.

Kaip sakė iliustratorius, paprastai piešiniams jis renkasi juodai-baltą grafiką. Leidėjams pasiūlius, šįkart viršelį puošia spalvoti, lyg mediniais pieštukais nuspalvinti piešiniai: pirmajame viršelyje į skaitytoją žvelgia pats J. K. Chodkevičius, stovintis jo kuriamo miesto fone, leidinio nugarėlėje – dabartinė Kretinga.