Jūs naudojate pasenusią naršyklę. Prašome atnaujinti savo naršyklę, kad jūsų naršymo patirtis šiame puslapyje būtų geresnė.

Gamtinio turizmo pritaikymas visiems

Naujas miesto laisvalaikio parkas Kretingoje – Jauryklos parkas, medinis lentų takas Kirkilų gamtos rezervate Biržų regioniniame parke, 4 pontoninės prieplaukos su takais ir poilsio zonomis Aukštaitijos nacionaliniame parke, taip pat erdvi, rekonstruota apžvalgos aikštelė Platelių ežero pakrantėje, Žemaitijos nacionaliniame parke – visa tai sukurta įgyvendinant projektą „Gamtinio turizmo pritaikymas visiems“, kuris tęsėsi 2,5 metų ir buvo įgyvendintas bendradarbiaujant 7 partneriams Latvijoje ir 4 partneriams Lietuvoje.

 

Neseniai buvo atidarytas Jauryklos upės parkas, kuriame bet kokio amžiaus lankytojai gali pasidžiaugti naujais, daugiau nei 3 km ilgio sveikatingumo ir edukaciniais takais, vedančiais per parką, ir daugybe poilsio vietų bei apžvalgos aikštelių, iš kurių atsiveria gražūs vaizdai. Mažiesiems parke yra daugybė žaidimų aikštelių, sūpynių ir laipiojimo įrenginių, kurie puikiai tinka aktyviam savaitgalio poilsiui. Jauryklos upės parkas taip pat prieinamas ir tėveliams su vaikų vežimėliais, senjorams ir riboto judumo žmonėms, naudojantis sukurta infrastruktūra visi turi galimybę smagiai ir maloniai praleisti laiką. Dėl šiek tiek stačių šlaitų tam tikruose takų ruožuose žmonėms neįgaliojo vežimėliuose rekomenduojama parke lankytis su lydinčiu asmeniu.

Takas Kirkilų gamtos rezervate yra maždaug 1 km ilgio ir siūlo pamatyti Kirkilų ežerą bei neįprastą šios vietovės kraštovaizdį, kuriam įtakos turi karstiniai procesai.

Labiausiai Aukštaitijos nacionaliniame parke lankomose vietose – Palūšėje, Meironyse, Vaišniūnų stovyklavietėje bei prie Ladakalnio archeologinio komplekso yra įrengtos 4 prieplaukos. Į prieplaukas galima patekti ir judėjimo negalią turintiems lankytojams: yra įrengti universalaus dizaino (be slenksčių) privažiavimo takeliai į pavėsines ir prieplaukas. Tiesa, dėl gamtinių sąlygų ir labai kalvoto reljefo, keliose vietose gali būti reikalinga asistento pagalba.

Nuo apžvalgos aikštelės Žemaitijos nacionaliniame parke atsiveria nuostabus kraštovaizdis ir puikus vaizdas į Platelių ežerą, kuris yra didžiausias Žemaitijos ežeras ir įtrauktas į „Natura 2000“ saugomų teritorijų tinklą. Iš apžvalgos aikštelės galite pamatyti dvi unikalias ežero salas, pripažintas gamtos paveldo objektais – Pilies ir Veršių salas. Apžvalgos aikštelėje yra informacinis stendas, kuris leidžia paliesti ežero formą, taip pat jame esančių salų formą. Apžvalgos aikštelė taip pat yra pritaikyta žmonėms su regėjimo ir judėjimo negalia.

Įgyvendinus projektą, Latvijoje taip pat buvo nutiesta nemažai takų ir įrengta kitų gamtos objektų – naujas Usmos Elkrags gamtos takas, pasivaikščiojimo takai palei Ventos upę Skrundoje ir Kuldigoje, medinis lentų takas Roja paplūdimyje, ir du nauji apžvalgos bokštai ant Durbės ežero ir Sātiņi kranto. Taip pat išleistas Gamtos takų vadovas.

Tarp reikšmingiausių „UniGreen“ projekto rezultatų reikėtų išskirti išleistą Gamtos takų vadovą, kuriame pateikiama daugiau nei 80 maršrutų gamtos takais Kuržemėje ir Šiaurės Lietuvoje, jį galima gauti visuose Kuržemės ir Šiaurės Lietuvos turizmo informacijos centruose ir peržiūrėti elektroninėje prieigoje https://www.kurzemesregions.lv/sagatavots-dabas-taku-celvedis/.

Projektas Nr. LLI-010 „Gamtinio turizmo pritaikymas visiems (UniGreen)“ buvo įgyvendintas 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos lėšomis. Projekto bendras finansavimas yra 1 176 867,14 eurų, iš kurių ERPF lėšos sudaro 1 000 337,07 eurų. Projektą įgyvendino Kuržemės planavimo regionas kaip pagrindinis partneris, bendradarbiaudamas su šešiomis Kuržemės regiono savivaldybėmis (Durbės, Kuldigos, Rojos, Saldus, Skrundos ir Ventspilio savivaldybe), viena Lietuvos savivaldybe (Kretingos rajono savivaldybės administracija) ir trimis Lietuvos nacionaliniais ir regioniniais parkais (Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija, Biržų regioninio parko direkcija ir Žemaitijos nacionalinio parko direkcija).

Projekto partneriai dėkoja visiems, dalyvavusiems įgyvendinant šį projektą, t. y. turizmo informacijos centrams, gidams, NVO, kurios atstovauja žmonėms su negalia, taip pat visiems projekto rangovams.