Jūs naudojate pasenusią naršyklę. Prašome atnaujinti savo naršyklę, kad jūsų naršymo patirtis šiame puslapyje būtų geresnė.
Maršrutai

Vienas regionas – daug kultūrų

Atvykę į Kretingos rajoną, galite drąsiai sakyti, kad esate Žemaitijoje. Tačiau gamtos vertybėmis, sakraliniais lobiais, aktyvaus poilsio galimybėmis garsėjantis rajonas pasižymi ir kultūros paveldu. Ne kiekvienas žino, kad Kretingos rajono teritorija – tai buvusios kuršių genties žemės. Šiose apylinkėse kažkada klestėjo žydų tradicijos,šiandien čia puikiai sutaria katalikų, liuteronų, stačiatikių bendruomenės, nepamiršta liko baltiškoji kultūra. O nuvažiavus giliau į buvusias baltų žemes, galima atrasti ir gabalėlį Japonijos.

 

Vien Kretingos mieste galima susipažinti net su keliomis religinėmis kultūromis. Pačiame centre jau 400 metų stovi Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia. Ji garsėja brolių pranciškonų tradicijomis, istoriniu, dailės, medžio drožinių paveldu. Ši bažnyčia – galutinio krikščionybės įsitvirtinimo Kretingos žemėse liudininkė. Netoli jos stovi jaunesnė, bet ne mažiau svarbi Kretingos evangelikų liuteronų bažnyčia. Ji pastatyta pačioje XIX a. pabaigoje ir garsėja 1785 m. Karaliaučiaus meistro J. Preusso padarytais vargonais. Kai bažnyčia buvo pastatyta, pinigų jos vitražams anuomet padovanojo Kretingos žydų bendruomenė. Pastarosios pagrindinio kultūros ženklo – sinagogos – jau nebėra. Tačiau galima apžiūrėti buvusios mikvos,esančios Akmenės g.11, vietą, išlikę keletas žydų šeimoms priklausiusių namų.

Kai Lietuva atiteko Rusijos imperijai, dabartinėje Rotušės aikštėje buvo pastatyta cerkvė. Jos nebėra, tačiau yra stačiatikių kultūros Kretingoje paminklas – Šv. Eleuterijaus  koplyčia, esanti J. Jablonskio gatvėje, šalia liuteronų ir senųjų stačiatikių kapinių. Ir nors į koplyčios vidų galima patekti tik retkarčiais, kuomet aukojamos mišios, 1905 m. statytą bizantinio stiliaus pastatą galima apžiūrėti iš išorės.

Iš Kretingos kelias toliau veda į Dimitravą, Joskaudų mišką ir ten esantį Erškėtyną. Manoma, kad čia kažkada buvo pagonių šventykla. Dabar stovi koplyčia, vyksta Mergelei Marijai skirtos pamaldos, pamažu plečiasi žemaitiškas kryžių kalnas.

Ieškantiesiems akivaizdžių baltų kultūros objektų reikėtų traukti į Baltų mitologijos parką – rekreacinį pažintinį taką. Keli kilometrai nuo Darbėnų įkurtas parkas iš paukščio skrydžio primena baltų kultūrai itin svarbų Gyvybės medį. Klaidžiodami išpuoselėto, bet kartu ir labai natūralaus parko takeliais, susipažinsite su baltiškaisiais dievais. Parkas turi tris dalis, kurios atskleidžia baltiškų dievybių panteono struktūrą, išreiškia žmogaus gyvenimo kelio harmoniją su gamta. Centrinėje parko dalyje yra aukuras, kuriame simboliškai galima atsikratyti blogų minčių, širdį slegiančių dalykų.

Šalia baltiškos kultūros parko grožiu stebina kasmet vis besiplečiantis ir lietuviams egzotišką kultūrą propaguojantis Japoniškas sodas. Jis unikalus – vienintelis toks Lietuvoje ir didžiausias Europoje. Keliolikos hektarų dydžio sodą sukūrė ir vis dar tebekuria meistras iš Japonijos H. Watanabe ir lietuvis gydytojas Š. Kasmauskas. Čia gražu visais metų laikais – japoniško reljefo sodas žavus ir apsnigtas, ir rudeniškai nuspalvintas, ir pavasarį pasipuošęs sakurų, magnolijų ir kitų augalų žiedais. Pavargę nuo vaikščiojimo, gali pasimėgauti japoniška arbatos ceremonija, fotografuotis apsirengę kimono ar ramiai pamedituoti akmenų sodelyje. O kur dar tūkstančių bonsų medelių kolekcija, kurioje kai kurie mažieji medžiai – net 180 metų amžiaus.

Nuo Darbėnų nebe taip toli iki Salantų. Čia užsukti turėtų visi, kurie domisi žydų kultūros pėdsakais – mat mieste išlikęs XIX amžiuje statytos sinagogos pastatas. Jame dešimtmečiais meldėsi žydai, vėliau juos naciai tuose pačiuose maldos namuose kankino. Dabar pastate veikia Kultūros centras, o apie tikrąją pastato paskirtį primena atminimo lenta. Į Salantus užklydę ras ir kuršių pėdsakų. Juk šalia stūkso Imbarės piliakalnis, ant kurio stovėjo svarbi Ceklio žemės kuršių pilis.

Maršrutas

Maršruto objektai

Pranciškonų vienuolyno ir Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios ansamblis
1

Pranciškonų vienuolyno ir Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios ansamblis

Daugiau informacijos
Liuteronų  bažnyčia
2

Liuteronų bažnyčia

Daugiau informacijos
Sinagogos vieta
3

Sinagogos vieta

Daugiau informacijos
Šv. Eleuterijaus koplyčia
4

Šv. Eleuterijaus koplyčia

Daugiau informacijos
Kretingos žydų ritualinės pirties vieta
5

Kretingos žydų ritualinės pirties vieta

Daugiau informacijos
Erškėtyno šaltinis ir koplyčia
6

Erškėtyno šaltinis ir koplyčia

Daugiau informacijos
Baltų mitologijos parkas
7

Baltų mitologijos parkas

Daugiau informacijos
Japoniškas sodas
8

Japoniškas sodas

Daugiau informacijos
Buvusi Salantų sinagoga
9

Buvusi Salantų sinagoga

Daugiau informacijos
Imbarės piliakalnis
10

Imbarės piliakalnis

Daugiau informacijos