Jūs naudojate pasenusią naršyklę. Prašome atnaujinti savo naršyklę, kad jūsų naršymo patirtis šiame puslapyje būtų geresnė.
2022 10 04

Kretingos kapinių vartai pripažinti išskirtiniais

Kretingos kapinių vartai pripažinti išskirtiniais

Agentūra „Factum“ prie Lietuvos kultūros fondo į Lietuvos išskirtinių pasiekimų knygą, anksčiau vadintą Lietuvos rekordų knyga, įrašė naują išskirtinį pasiekimą. Ją papildė įrašas – aukščiausi kapinių vartai. Tai neobarokiniai mūriniai puošybiniai 9,9 m aukščio, 4,4 m pločio vartai į Kretingos II senąsias kapines iš Vilniaus gatvės pusės.

Kapinių tvora pradėta statyti XIX a. pab. – XX a. pr. Raudonų plytų tvora dengta dvišlaičiu stogu, o likusioje dalyje – skaldytų akmenų mūro. Jos ilgis su vartais palei Vilniaus g. – 110 m. Pažymėtina, kad ši tvora yra puošniausia kapinių tvora Lietuvoje.

Tvorą bei vartus nubraižė lenkų kilmės Sankt Peterburgo architektas Juozapas Padlevskis, vėliau pagal jo brėžinius pastatyti ir Palangos bažnyčios vartai. Kretingos kapinėms jis parinko du visiškai skirtingus parapinių kapinių vartus (pietinius) – istorizmo stiliaus, o priešais Tiškevičių koplyčią (šiaurinius) – neogotikinius, derančius su koplyčios stiliumi. Abeji vartai pastatyti 1913 m. Jų viršuje – trijų pakopų laiptuotasis betono antstatas su banguotais stogeliais. Viduryje – masyvūs dviejų varčių keturkampių rąstų ažūriniai vartai.

Kapinių tvora su vartais 1997 m. įrašyti į kultūros vertybių registrą, o 2005 m. paskelbti valstybės saugomais kultūros paveldo objektais. 2010–2011 m. vartai atnaujinti.

Nuotraukų autorė – Jolanta Klietkutė